TEDx na lyceu Alphonse Daudeta v Nîmes

V prosinci bylo Lyceum Alphonse Daudeta v Nîmes svědkem nebývalé akce – v jeho zdech proběhla vůbec první nîmeská konference TEDx. Konference TED a TEDx už více než 30 let šíří inspirativní myšlenky a motivují obecenstvo po celém světě. U zrodu a za organizací tohoto jihofrancouzského vydání TEDx stála studentka české sekce v Nîmes Martina Šťovíčková, která se s námi podělila o několik svých  zkušeností.

Jak Tě napadlo uspořádat TEDx?
TED a TEDx znám už dlouho, nikdy jsem se ale žádné akce fyzicky nezúčastnila. Snažila jsem se nějaké najít v regionu, ale poslední, který se pořádal v Montpellier, byl v roce 2014. V Nîmes se nikdy žádný předtím nepořádal. Když jsem se ptala spolužáků a lidí kolem mě, nikdo neměl tušení, o čem mluvím. Hlavní motivací bylo tedy přinést filozofii TEDu do Nîmes.

Kolik lidí bylo v realizačním týmu a jak se na tom podílela česká sekce?
Hlavami jsme byli můj francouzský spolužák Thibault a já. Nikdy bychom ale nemohli uskutečnit tento projekt bez našeho týmu dobrovolníků, ve kterém můžeme najít holky ze sekce – tímto bych jmenovitě chtěla poděkovat Elišce, Natce a Anežce za jejich čas a pomoc.

Jak jste vybírali vystupující a který příspěvek Tebe osobně nejvíce oslovil?
Některé řečníky jsme vybírali my, někteří si vybrali nás. Usilovali jsme o to, mít co nejvíce různorodé speakery – ať už věkově, či zájmy. Můžeme mezi nimi najít jak profesorku obchodu, tak i podnikatele, potulného filozofa, ale i tři studentky. Každý přinesl k našemu tématu „L’horloge tourne“ (pozn. Čas běží) něco jiného, i typy vystoupení nebyly stejné – jedno bylo informační, další zas spíše inspirativní. Osobně se mě nejvíce dotkl výstup Hanina, při kterém vyprávěl, jaký dopad mělo na jeho život vystoupení z jeho komfortní zóny každý den během jednoho roku. Proč? Protože je to podle mě něco, čím si projde každý, kdo odjede studovat na sekci do Francie 🙂

Co sis vzala z organizace konference TEDx a jaký je hlavní výstup akce pro Tebe?
Moc jsem se toho během těch šesti měsíců organizace naučila – týmová práce, komunikace a výměny s řečníky, jak najít partnery a sponzory… A hlavně spoustu trpělivosti!

Myslíš, že se konference TEDx stane na Lycée Daudet tradicí?
Moc v to doufám! Zaznamenala jsem, že se v Nîmes po našem „daudeťáckém“ TEDx objevují další, což je skvělé. A třeba se jednou bude jeden pořádat v Arénách (pozn. římské koloseum v centru Nîmes), kdo ví?

rozhovor vedla Alena Baljajevová

Přejít nahoru