Po maturitě
na Českých sekcích

Kam po maturitě

Absolventi Českých sekcí ve Francii mohou po úspěšném složení maturitních zkoušek (baccalauréat) pokračovat ve studiu na vysokoškolské úrovni ve Francii, v České republice i jinde ve světě.

FRANCOUZSKÁ MATURITA

Více o Francouzské maturitě
se dozvíš zde >

Vysokološkolské studium
ve Francii

Na státní univerzity (universités) lze nastoupit ke studiu bez přijímacích zkoušek. Výběrové školy (různé názvy a typy škol), které nabízejí bakalářské studium, praktikují různé druhy přijímacího řízení: “admission sur dossier” (posouzení profilu a studijních předpokladů studenta na základě jim dodaných podkladů), písemné zkoušky, pohovory – či kombinaci těchto prvků. “Classes prépa“(classes préparatoires aux grandes écoles, CPGE) nabírají studenty sur dossier a připravují je na (náročné a velmi výběrové) konkurzy “grandes écoles” (výběrové školy bez bakalářského studia), které studenti absolvují většinou 2 až 3 roky po maturitě.

  • Jít na státní univerzitu?
  • Zvolit bakalářské studium na výběrové škole?
  • Vsadit na Classes Prépa?

FRANCOUZSKÁ MATURITA

Více o Francouzské maturitě
se dozvíš zde >

Specializace na lyceu vs. VŠ

Žádný vysokoškolský program ve Francii nemůže striktně podmiňovat přijetí ke studiu volbou té či oné konkrétní kombinace specializací, které si student zvolil na lyceu. Pro úspěch v přijímacím řízení výběrových typů vysokoškolského studia je zásadní kvalita studijních výsledků na lyceu a u maturity, nikoliv to, zda si student vybral ten či onen předmět.

Rada nad zlato

K výběru specializací v “seconde” (1. ročník lycea, ekvivalent sexty na českých osmiletých gymnáziích) je však přesto třeba přistupovat se zdravým rozumem: pokud student uvažuje o studiu medicíny, není příliš rozumné vybrat si a lyceu specializace, které nijak nesouvisejí s přírodními vědami.

Přejít nahoru