Pokud projdete počáteční administrativou, přihlášku se všemi náležitostmi podáte včas a zároveň splňujete všechny požadavky, bude pozváni k prvnímu kolu výběrového řízení. To se koná zhruba v polovině března a sestává se z písemné zkoušky z francouzského jazyka, která testuje především vaši schopnost porozumět cizímu textu a umět si poradit za každé situace. Držitelé diplomu DELF B1 jsou povinnosti podstoupit tuto zkoušku zproštěni.
Pro orientaci se můžete podívat na testy z francouzštiny, kterými si prošly kandidáti v minulých několika letech. Jejich zadání naleznete zde.
Postupující uchazeči jsou pozváni v průběhu dubna nebo května do 2. kola. Tentokrát jde o ústní pohovor ve francouzštině.
Komise složená ze zástupců MŠMT a zástupců francouzských škol, případně i měst a krajů vyhodnocuje motivace jednotlivých kandidátů a zkoumá jejich osobnost. Cílem pohovoru není zkoušet kandidáty z jejich znalostí! Přesto není vůbec na škodu mít všeobecný přehled o francouzských reáliích. Vybráno bývá 10 uchazečů (obvykle 4 dívky do Nîmes a 3 dívky a 3 chlapci do Dijonu).
Pohovory do dijonské a nîmeské sekce se obvykle nekonají ve stejný den, a může je dokonce oddělovat několik týdnů. Termín totiž v mnohém závisí na časových možnostech francouzských členů komise. Organizátoři ústního pohovoru se snaží, aby se pořadí jednotlivých měst vždy po roce měnilo, tzn. když se jeden rok vybírá nejprve do Dijonu, druhý rok bude mít přednost Nîmes. Z výše uvedených důvodů však toto střídání nelze nikdy úplně zaručit.
K pohovoru do nîmeské sekce jsou zvány jenom dívky, do dijonské sekce pak dívky i chlapci. Pokud se ten rok, kdy se do sekcí hlásíte, začíná pohovory do Nîmes, slečny, které neuspějí (a v motivačním dopise neuvedly, že chtějí výhradně do Nîmes), bývají pozvány ještě k pohovoru do Dijonu. Při opačném pořadí pohovorů bývají dívky, které nebyly vybrány do Dijonu (a v motivačním dopise neuvedly, že chtějí výhradně do Dijonu), pozvány ještě k pohovoru do Nîmes.