Výuka a maturita ve Francii

Výuka na lyceu ve Francii po reformě

Ve Francii proběhla reforma maturitní zkoušky, která s sebou přinesla reorganizaci středoškolské výuky. Podle nových lycejních osnov se učí od září 2018. V roce 2021 složil první ročník maturitu v nové podobě.

SYSTÉM VÝUKY NA FRANCOUZSKÉM LYCEU

SECONDE

Během prvního ročníku chodí všichni studenti na povinné předměty všeobecného základu. V závislosti na nabídce školy si mohou navolit také nepovinné předměty. Na konci školního roku si vybírají tři specializace, kterým se budou věnovat následující rok.

PREMIÈRE

V première a terminale studenti chodí na povinné předměty všeobecného základu a na vybrané specializace, případně také na nepovinné předměty.

TERMINALE

V terminale, ale částečně už i v première studenti skládají závěrečné maturitní zkoušky

Ve Francii je maturita rozložena do 2 let a započítávají se do ní
jak známky ze závěrečných zkoušek, tak průběžné školní výsledky

BAC

Maturita
%
tvoří závěrečné zkoušky
psaná a ústní zkoušky z francouzštiny
Závěrečná písemná zkouška ze specializace 1
Závěrečná písemná zkouška ze specializace 2
závěrečná písemná zkouška z filozofie
závěrečná ústní zkouška z vlastního projektu
%
tvoří průběžné studijní výsledky
v průběhu premiéru a terminálu

známky z různých trimestrů mají různou váhu

Započítávají se průběžné studijní výsledky:
– z těch povinných předmětů, z nichž se neskládá závěrečná maturitní zkouška,
– roční průměr ze specializace opuštěné na konci premiéru,
– případně také průměr z nepovinných předmětů.

Etapy maturitní zkoušky chronologicky

Eliška, nová studentka české sekce
na Lycée Alphonse Daudet v Nîmes

SECONDE

Eliška je jednou z nově přijatých studentek ke studiu na Českých sekcích ve Francii.

V září odjíždí autobusem do Nîmes. Tento rok chodí stejně jako všichni její spolužáci na hodiny francouzštiny, matematiky, dějepisu a zeměpisu, fyziky a chemie, ekonomie a sociologie, informatiky, dvou cizích jazyků, biologie, občanské a tělesné výchovy. Také chodí na základy ekonomie a managementu, povinně volitelný předmět, který si vybrala před odjezdem.

Před odjezdem se také mohla zapsat na volitelný předmět, a to matematiku, biologii, fyziku a chemii nebo dějepis a zeměpis, kterému by se věnovala 2 hodiny týdně navíc v cizím jazyce – angličtině, španělštině nebo němčině. Eliška tuto možnost ale nevyužila. Na konci školního roku si vybírá 3 předměty (specializace), kterým se bude věnovat další rok.

Eliška se rozhodla pro (1) ekonomii a sociologii, (2) dějepis, zeměpis, geopolitiku a politologii a (3) informatiku. V budoucnosti si totiž plánuje vybudovat vlastní firmu zaměřenou na technologie, ale také ji zajímá současné dění ve světě. Jelikož má o své studijní cestě celkem jasnou představu, téměř nevyužívá možnost pomoci výběru studia, kterou škola nabízí.

PREMIERE

Eliška se po letních prázdninách vrací do školy. Tento rok stráví 16 hodin týdně na předmětech, které jsou všem studentům společné (francouzština, dějepis a zeměpis, jazyky apod.), a 12 hodin týdně na výuce specializací, které si vybrala (4 hodiny na každé ze specializací). Musí se hodně snažit, jelikož už tento rok se jí známky ze všech tří vysvědčení započítávají do maturitních výsledků.

Na začátku roku se začíná věnovat projektu zahrnujícímu obě zvolené specializace. Ten bude muset ústně odprezentovat na konci terminálu v rámci jedné ze závěrečných zkoušek. Před letními prázdninami si musí vybrat, jaké 2 specializace si ponechá i na další rok. Přestože dějepis, zeměpis, geopolitika a geologie Elišku baví, nemyslí si, že se ve svých budoucích studiích vydá tímto směrem. Proto se rozhodla ponechat si informatiku a ekonomii a sociologii. Na konci školního roku absolvuje závěrečnou maturitní zkoušku z francouzštiny (psanou a ústní). 

TERMINALE

V terminale Eliška stále chodí na společné předměty a k tomu tráví 6 hodin týdně na ekonomii a sociologii a 6 hodin týdně na informatice. Pokračuje v práci na svém osobním projektu.Do maturitních výsledků se jí započítávají známky ze všech vysvědčení tohoto školního roku.

Po jarních prázdninách se Eliška vypořádává se závěrečnými zkouškami ze svých specializací – ekonomie a sociologie a informatiky.

Na konci školního roku skládá Eliška dvě závěrečné písemné zkoušky z obou specializací a prochází také závěrečnou písemnou zkouškou z filozofie. Úplně na závěr musí absolvovat 20minutovou prezentaci svého projektu.

MATURITA V KAPSE

Eliška úspěšně zvládla tříleté studium ve Francii
a chystá se na vysokou školu!


Jakožto studentka programu České sekce ve Francii docházela Eliška po celé tři roky povinně na hodiny češtiny a z českého jazyka také maturovala. Díky tomu jí francouzská maturita bude uznána v České republice.

Oficiální infografiky
francouzského ministerstva školství

Odmaturoval/a jsi na Českých sekcích ve Francii

Kam po maturitě se dozvíš tady.

Přejít nahoru